کاربردهای واقعیت افزوده

4.5/5

لیست محتوا

در مقاله های قبلی واقعیت مجازی و افزوده بررسی شدند،
اولین نمونه های واقعیت افزوده در نیروی هوایی آمریکا در سال 1992 مورد استفاده قرار گرفت.

نمونه های اولیه تجاری واقعیت افزوده اما در دنیای سرگرمی و بازی با استقبال بی نظیری مواجه شد و بلافاصله نرم افزارهای واقعیت افزوده در زمینه‌هایی مانند آموزش، ارتباط و پزشکی نیز مورد استفاده قرار گرفت.

کاربردهای واقعیت افزوده:

 

واقعیت افزوده در پزشکی:

واقعیت افزوده در پزشکی - دیدو

استفاده از تکنولوژی واقعیت افزوده در پزشکی بسیار حائز اهمیت و موثر می باشد، به طوریکه از این ابزارها می توان هم در زمینه آموزش پزشکان و یا دانشجویان و هم به عنوان ابزار کمکی در اتاق عمل استفاده کرد. برتری این تکنولوژی نسبت به روش های سنتی از این جهت است که سبب بالا رفتن دقت و تمرکز بیشتر پزشک در حین عملیات می شود، زیرا در بسیاری از مواقع شکاف مورد نیاز بر روی بدن جهت انجام عملیات بایستی کوچک باشد و با استفاده از ابزارهای واقعیت افزوده در این شرایط می توان دقت عمل را تا حد زیادی افزایش داد. (Azuma, 1977) در واقع این ابزارها در تمامی مراحل قبل، بعد و در حین عمل به کمک پزشک می آیند. به عنوان مثال می توان از این تکنولوژی به صورت ترکیبی با حس لامسه استفاده کرد، به طوریکه به کمک آن پزشک بتواند مکان دقیق یک تومور مغزی و یا دردی که بیمار از آن رنج می برد را تشخیص دهد، که بسیار کمک کننده خواهد بود و خطای ممکن در عملیات را تا حد زیادی کاهش می دهد.  (Yuen, 2011) همچنین با استفاده از اشعه X این امکان به پزشک داده می شود تا به راحتی به اعضای درونی بیمار دسترسی داشته و راجع به درمان وی تصمیم گیری نماید. (Yuen, 2011) (Azuma, 1977)

 

تولید و تعمیر محصولات 

 

واقعیت افزوده در تعمیر و تولید - دیدو

 

استفاده از واقعیت افزوده در تولید، تعمیر و نگهداری محصولات در بخش های صنعتی سبب کاهش هزینه ها، صرفه جویی در زمان و استفاده بهینه تر از مکان می شود. به عنوان مثال شرکت بویینگ چندین سال است که به کارکنان فنی خود که در بخش سیم بندی و برق هواپیما ها فعالیت می کنند، امکان استفاده از ابزارهای واقعیت افزوده را فراهم می آورد. (Azuma, 1977) همچنین استفاده از این تکنولوژی در بخش هایی که خطا در آن ها باید حداقل باشد، اهمیت خود را بیشتر نشان می دهد. (Matt Bower, 2013)

نمونه ای دیگر از این دسته نرم افزارها توسط شرکت بزرگ و مطرح تولیدکننده اتومبیل BMW به کار گرفته شده است، به گونه ای که تمامی مراحل نگهداری، تعمیر و پشتیبانی از محصولات با استفاده از ابزارهای واقعیت افزوده صورت می گیرد.

 

تصویرسازی و نمایش

 

واقعیت افزوده در تصویر سازی -دیدو

 

یکی از استفاده های اصلی که از این تکنولوژی می شود جهت تصویرسازی، نمایش و تفسیر اشیای گوناگون و حتی انسان ها می باشد. به عنوان مثال برای آگاهی از بخش های مختلف یک دستگاه پیچیده، می توان با استفاده از برنامه واقعیت افزوده با اشاره کردن به هر بخش دستگاه به اطلاعات مربوط به آن دست یافت. همچنین می توان با استفاده از پوشش های خاص واقعیت افزوده برای انسان ها، اطلاعات خصوصی و عمومی را در رابطه با آن ها بدست آورد. (Azuma, 1977) همچنین این ابزارها با استفاده از اشعه X امکان مشاهده بخش های داخلی یک بنا را به کاربر می دهند، حال این بخش ها هم می تواند شامل اطلاعاتی باشد که با چشم قابل رویت نیستند و هم اطلاعاتی که از خارج بنا قصد دسترسی به آن ها را داریم. (efraim turban, 2013) در مجموع این نوع نرم افزارها در مکان هایی که دید کافی و دقیق وجود ندارد بسیار مناسب می باشند. (Azuma, 1977) 

شاید بخواهید بخوانید:  واقعیت افزوده در بازی‌های ویدیویی

از جمله دیگر برنامه هایی که از آن ها در جنبه سرگرمی استفاده می گردد SekaiCamera و  StreetTag هستند که به کاربر امکان نوشتن متن و طراحی بر روی دیوارها را از هرنقطه ای از جهان می دهد به صورتی که سایر افراد نیز از آن ها مطلع می گردند. (Matt Bower, 2013)

 

 

معماری و ساخت

واقعیت افزوده در بازی های ویدیویی - دیدو

در این زمینه نیز از واقعیت افزوده استفاده های متعددی می شود که تاثیر بسزایی در کاهش هزینه ها و صرفه جویی در زمان دارد. به عنوان مثال برای مشاهده حالت اولیه یک بنای تاریخی که در حال حاضر مخروبه می باشد، می توان از این برنامه ها بهره برد. طبق شکل 6 که نرم افزار cityViewAR را نمایش می دهد. (2012Billinghurst, ) همچنین جهت پیشبینی و تصویرسازی یک بنا که هنوز ساخته نشده است نیز می توان از این تکنولوژی بهره برد. (Yuen, 2011) روش کار این گونه برنامه ها به این صورت است که با استفاده از ابزارهای مکان یابی و حسگرهای خاص، مکان دقیق کاربر مشخص می گردد و برنامه از دید کاربر اشکال دیجیتالی مربوط به بنای اولیه را به تصویر واقعی می افزاید. (Billinghurst, 2012)

 

سرگرمی و بازی ها 

 

واقعیت افزوده در سرگرمی و بازی ها - دیدو 

 

یکی دیگر از زمینه های فعالیت واقعیت افزوده در طراحی بازی ها و سرگرمی است. بازی هایی همچون  butterflies به کاربر حس دنبال کردن و برخورد با اشیای گرافیکی (پروانه ها و توپ ها) در دنیای واقعی پیرامون را می دهند. این گونه که کاربر با استفاده از دوربین گوشی خود می تواند این اشیا را در فضای پیرامون خود مشاهده نماید. در واقع بازی های طراحی شده با استفاده از این تکنولوژی، به کاربر حس پویایی القا می کنند. (Matt Bower, 2013) از جمله دیگر فعالیت هایی که در این زمینه صورت گرفته، برگزاری کنسرت و برپایی نمایشگاه آثار هنری به صورت مجازی و اینترنتی در نقاط مختلف جهان است که هزینه ها را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد. (Yuen, 2011)  

استفاده بسیار جالب دیگری که از این تکنولوژی می شود در صنعت سینما و ساخت فیلم است، به این صورت که به جای استفاده از صحنه های واقعی و ساخته شده، از صحنه ها و نماهای مجازی استفاده می گردد. به عنوان مثال بازیگر در یک فضای مجازی کامپیوتری که به شکل یک حلقه در حال گردش طراحی شده است در حال دویدن می باشد. البته به مرور زمان استفاده از اینگونه برنامه ها در این زمینه پیشرفت کرده و به گونه ای تعاملی صورت می گیرد، به این معنا که اشیای مجازی نسبت به حرکات اجسام واقعی واکنش نشان می دهند. (Azuma, 1977) 

شاید بخواهید بخوانید:  هر آنچه که باید از واقعیت افزوده بدانید!

از طرفی از این تکنولوژی به صورت کارامد در موزه ها نیز استفاده می گردد. به این صورت که مثلا با استفاده از واقعیت افزوده بازدید کنندگان می توانند تصویر اصلی حیواناتی که منقرض شده اند و در حال حاضر وجود خارجی ندارند را مشاهده نمایند. در بسیاری از موزه ها استخوان های دایناسورها را به نمایش می گذارند، حال اگر بتوان با برنامه های واقعیت افزوده تصویر اصلی دایناسورها را مشاهده نمود، تاثیر آن بسیار بیشتر خواهد بود.  

همچنین استفاده بسیار وسیعی که از این تکنولوژی در شبکه های اجتماعی می شود را نمی توان نادیده گرفت، با توجه به رشد روزافزون استفاده از آن در وسایل همراه و تلفن های هوشمند. 

 

عملیات نظامی هوایی

 

واقعیت افزوده در نظامی - دیدو

 

در گذشته در هلیکوپترهای نظامی برای بدست آوردن مختصات و مشخصات مکان های مختلف منطقه نظامی از ابزارهایی به نام نمایشگر بالای سر استفاده می گردید که در برخی شرایط خاص که دامنه دید کم می شد کارایی لازم برای شناسایی نقاط مختلف را نداشتند. ابزار واقعیت افزوده مطرحی که امروزه در این زمینه از آن استفاده می گردد نمایشگر برروی سر می باشد که شباهت زیادی به ابزار مرسوم در این زمینه دارد و با استفاده از این تکنولوژی دقت و کارایی را در عملیات نظامی به شدت افزایش می دهد. (Yuen, 2011) (Azuma, 1977) 

 

 

همراه سفر

 

مسیر یابی در واقعیت افزوده - دیدو

 

 

از واقعیت افزوده به عنوان یک ابزار راهنما وکمکی در سفر نیز استفاده می گردد. درواقع در این گونه نرم افزارها هدف، راهبری و مکان یابی کاربر بر اساس نیاز وی و با توجه به مکان کنونی او می باشد. واقعیت افزوده مبتنی بر مکان6 یکی از مهم ترین انواع واقعیت افزوده است که در این زمینه کاربرد دارد. به عنوان مثالی از این گونه نرم افزارها می توان به wikitude اشاره کرد که  اطلاعاتی را در رابطه با مکان های دیدنی، رستوران ها و… در اختیار کاربر قرار می دهد. همچنین راهنمایان تورهای مسافرتی نیز می توانند از واقعیت افزوده برای جلب نظر توریست ها استفاده کنند، به این صورت که با استفاده از نرم افزارهای مربوطه حالت اولیه بناهایی که تخریب و یا به مرور زمان نابود شده اند را به علاقه مندان نشان دهند و اطلاعات آن ها را تکمیل نمایند. یکی از نرم افزارهای مربوطه در این زمینه ARCHEOGUIDE نام دارد. (Lee, 2012)

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Share on facebook
فیس بوک
Share on twitter
توئیتر
Share on linkedin
لینکدین
Share on whatsapp
واتس آپ
Share on telegram
تلگرام

هیچ نظری وجود ندارد

fa_IRPersian