عناصر واقعیت مجازی

واقعیت مجازی و کاربردهای بی نظیرش

4.5/5

لیست محتوا

وقتی از فناوری واقعیت مجازی (VR) صحبت می کنیم، بسیاری از ما به فیلم های علمی تخیلی مانند “Minority Report” فکر می کنیم. با این حال، حقیقت این است که امروزه، این فناوری کاملاً با زندگی روزمره ما در آمیخته است. بازی های ویدئویی ، پزشکی ، آموزش … 
اما واقعیت مجازی دقیقا چیست؟

فناوری واقعیت مجازی چیست؟

فناوری واقعیت مجازی (Virtual Reality ) یک محیط کامپیوتری است که دارای صحنه ها و اشیایی است که به نظر واقعی می آیند و باعث می شود کاربر احساس غوطه ور شدن در محیط اطراف خود را داشته باشد. این محیط از طریق دستگاهی به عنوان هدست واقعیت مجازی یا کلاه واقعیت مجازی شناخته می شود. VR به ما امکان می دهد خود را در بازی های ویدئویی غرق کنیم، مثل اینکه یکی از شخصیت ها هستیم، یا که چگونه جراحی قلب را انجام دهیم یا کیفیت تمرینات ورزشی را برای به حداکثر رساندن عملکرد بهبود دهیم.

 واقعیت مجازی

برخلاف آنچه که تصور می کنیم این فناوری جدید نیست. در حقیقت، بسیاری از مردم تصور می كنند كه یكی از اولین دستگاههای فناوری واقعیت مجازی Sensorama نامیده می شود، ماشینی با یك صندلی داخلی كه فیلمهای سه بعدی پخش می كند، بو می دهد و ارتعاشاتی ایجاد می كند تا تجربه شما را هر چه بیشتر زنده جلوه دهد. قدمت این اختراع به اواسط دهه 1950 برمی گردد. پیشرفت  فناوری و نرم افزار طی سالهای بعدی تحول تدریجی را هم در دستگاه ها و هم در طراحی رابط با خود به همراه آورده است.

پیشینه فناوری واقعیت مجازی

واقعیت مجازی در 50 سال گذشته مسیری طولانی را طی کرده است، اما هنوز هم یک فناوری در حال ظهور محسوب می شود.
فناوری واقعیت مجازی در سال 1957 توسط مورتون هایلیگ اختراع شد. دستگاه چندرسانه ای وی به نام Sensorama یکی از قدیمی ترین سیستم های VR محسوب می شود. با این حال، اصطلاح “واقعیت مجازی” خیلی دیرتر در سال 1987 توسط محقق Jaron Lanier عنوان شد.

واقعیت مجازی

Comeau و Bryan، دو مهندس شرکت Philco، در سال 1961 اولین نمایشگر نصب شده روی سر (HMD) را به نام Headsight ایجاد کردند. این نمایشگر دارای دو صفحه نمایش ویدیویی، برای هر چشم و همچنین یک دستگاه ردیابی مغناطیسی بود.

واقعیت مجازی

ایوان ساترلند، استاد دانشگاه هاروارد و متخصص رایانه، اولین نمایشگر VR / AR را که با سر نصب شده است، به نام “The Sword of Damocles” اختراع کرد. این نمایشگر در فیلم زیر قابل مشاهده است؛

پخش ویدیو

گروه Virtuality  یک سری بازی و ماشین آلات بازی را در سال 1991 منتشر کرد که VR را برای عموم مردم به ارمغان می آورد. بازیکنان یک جفت عینک واقعیت مجازی می پوشند و بازی را به صورت واقعی حس می کنند.

واقعیت مجازی

پالمر لاکی در سال 2010 نمونه اولیه ای از هدست های واقعیت مجازی را طراحی کرد.

هدست واقعیت مجازی

شرکت Valve در سال 2013 راهی برای نمایش محتوای VR بدون تاخیر پیدا کرد و آن را آزادانه با سایر فروشندگان به اشتراک گذاشت.

هدست های جدید واقعیت مجازی

فناوری واقعیت مجازی طی سالیان گذشته در صنایع مختلف از بازاریابی و سرگرمی گرفته تا ماموریت های فضایی و اخبار استفاده شده است.

تفاوت فناوری واقعیت مجازی با فناوری واقعیت افزوده

علی رغم اینکه یک فن آوری است که از دهه ها قبل پدید آمده است، اما بسیاری از مردم هنوز با مفهوم واقعیت مجازی آشنا نیستند. همچنین اشتباه گرفتن اصطلاح واقعیت مجازی با واقعیت افزوده کاملاً معمول است.

شاید بخواهید بخوانید:  دیدو بهترین همراه برای انتخاب کافه و رستوران

تفاوت اصلی این دو در این است که VR جهانی را می سازد که از طریق یک هدست خاص در آن غرق می شویم. این کاملا غوطه وری است و همه آنچه می بینیم بخشی از یک محیط مصنوعی است که از طریق تصاویر ، صداها و غیره ساخته شده است. از طرف دیگر، در واقعیت افزوده (AR)، دنیای خودمان به چارچوبی تبدیل می شود که اشیا، تصاویر یا موارد مشابه در آن قرار می گیرند. هر آنچه می بینیم در یک محیط واقعی است و ممکن است استفاده از هدست کاملاً ضروری نباشد. واضح ترین و اصلی ترین مثال این مفهوم بازی Pokémon Go است.

با این وجود، ترکیبی از هر دو واقعیت نیز وجود دارد که واقعیت آمیخته نامیده می شود. این فناوری ترکیبی امکان دیدن اشیا مجازی در دنیای واقعی را فراهم می کند که در آن محیط واقعی و دیجیتالی عملاً قابل تشخیص نیستند.

این فناوری ترکیبی امکان دیدن اشیا virtual مجازی در دنیای واقعی و ایجاد تجربه ای را دارد که در آن فیزیکی و دیجیتالی عملاً قابل تشخیص نیستند.

کاربردهای اصلی فناوری واقعیت مجازی

همین کافی است که این فناوری ما را به آینده فرا می خواند. پزشکی، فرهنگ، آموزش و معماری برخی از زمینه هایی است که قبلاً از این فناوری استفاده کرده است. VR امکان بازدید از یک موزه یا کالبد شکافی یک عضله را فراهم می کند. و روز به روز در حال پیشرفت می باشد.

فناوری واقعیت مجازی در ارتش

فناوری واقعیت مجازی شامل هر سه سرویس (ارتش ، نیروی دریایی و نیروی هوایی) است، که برای اهداف آموزشی استفاده می شود. این امر به ویژه برای آموزش سربازان برای موقعیت های جنگی یا سایر موقعیت های خطرناک که آنها باید مناسبترین واکنش را از خود نشان دهند، بسیار مفید است.

فناوری واقعیت مجازی

 

فناوری واقعیت مجازی در بهداشت و درمان

بهداشت و درمان یکی از بزرگترین پذیرندگان فناوری واقعیت مجازی است که شامل شبیه سازی جراحی ، درمان فوبیا ، جراحی رباتیک و آموزش مهارتها می باشد.

یکی از مزایای این فناوری این است که به متخصصان مراقبت های بهداشتی اجازه می دهد مهارت های جدید و همچنین مهارت های موجود را در یک محیط امن امتحان کنند. به علاوه این امکان را بدون ایجاد خطری برای بیماران فراهم می کند.

فناوری واقعیت مجازی

فناوری واقعیت مجازی در تجارت

فناوری واقعیت مجازی توسط جامعه تجاری به طرق مختلف استفاده می شود که شامل موارد زیر است:

  • تورهای مجازی از یک محیط تجاری
  • نمای 360 درجه از یک محصول
  • آموزش کارمندان جدید

بسیاری از مشاغل از واقعیت مجازی به عنوان روشی مقرون به صرفه برای تولید محصول یا خدمات استقبال کرده اند. به عنوان مثال این امکان را برای آنها فراهم می کند تا نمونه اولیه را بدون نیاز به تهیه چندین نسخه که ممکن است زمانبر و گران باشد ، آزمایش کنند.

بعلاوه این یک روش خوب برای تشخیص مشکلات طراحی در مراحل اولیه است که می تواند زودتر از اینها برطرف شود.

فناوری واقعیت مجازی در تجارت

فناوری واقعیت مجازی در ورزش

فناوری واقعیت مجازی به عنوان یک کمک آموزشی در بسیاری از ورزش ها مانند گلف، دو و میدانی، اسکی، دوچرخه سواری و … استفاده می شود. این به عنوان کمکی برای اندازه گیری عملکرد ورزشی و همچنین تجزیه و تحلیل تکنیک  ورزشکار استفاده می شود.

شاید بخواهید بخوانید:  فست فود باگت

واقعیت افزوده در ورزش

فناوری واقعیت مجازی در آموزش 

آموزش و پرورش بخش دیگری است  که از فناوری واقعیت مجازی برای آموزش و یادگیری دانش آموزان استفاده کرده است. از مزایا این موضوع این است، امکان تعامل تعداد زیادی از دانش آموزان را در یک محیط سه بعدی را فراهم می کند.فناوری واقعیت مجازی می تواند برای دانش آموزان با نیازهای خاص مانند اوتیسم بسیار مفید باشد. تحقیقات نشان داده است که VR می تواند یک بستر انگیزشی برای تمرین ایمن مهارت های اجتماعی کودکان، از جمله مبتلایان به اختلالات اوتیسم باشد. 

این فناوری می تواند داده های پیچیده را به صورت سرگرم کننده در اختیار دانش آموزان قرار دهد و روند یادگیری آنها را تسریع بخشد. به علاوه دانش آموزان می توانند با اشیا موجود در آن محیط تعامل داشته باشند تا اطلاعات بیشتری درباره آنها کسب کنند.

به عنوان مثال، دانشجویان نجوم می توانند با درگیری فیزیکی با اجسام داخل منظومه شمسی و در مورد نحوه عملکرد آن اطلاعات کسب کنند. آنها می توانند سیارات را حرکت دهند، اطراف ستارگان را ببینند و مسیر یک ستاره دنباله دار را پیگیری کنند.

 واقعیت مجازی در آموزش

فناوری واقعیت مجازی در مد

استفاده کمتر شناخته شده از VR در مد است، که در واقع تأثیر بسیار عمیقی داشته است. به عنوان مثال، شبیه سازی های مجازی از محیط فروشگاه می تواند برای خرده فروشان بسیار مفید باشد. به همین ترتیب می توان زمان و منابع مناسبی را برای ساخت و چیدمان فروشگاه اختصاص داد. برخی از مارک های معروف که قبلاً VR را در تجارت خود آغاز کرده اند عبارتند از: Tommy Hilfiger, Coach and Gap. استفاده از VR برای این نام های بزرگ شامل یک تجربه 360 درجه از نمایش های مد است و به مشتریان اجازه می دهد لباس ها را به طور واقعی امتحان کنند.

 واقعیت مجازی در مد

فناوری واقعیت مجازی در سلامت روان

فناوری VR به یک روش اصلی برای درمان استرس پس از سانحه تبدیل شده است. با استفاده از فناوری VR، فرد برای سازگاری با این واقعه و بهبودی وارد یک واقعه آسیب زا می شود. به همین ترتیب برای موارد دیگری از قبیل درمان اضطراب، ترس و افسردگی نیز استفاده شده است.

به عنوان مثال، برخی از بیماران مبتلا به اضطراب، استفاده از VR را یک روش موثر برای مدیریت واکنش استرس و تقویت مکانیسم های دفاعی می دانند. فناوری واقعیت مجازی می تواند محیطی ایمن را برای تماس بیماران با چیزهایی که از آنها می ترسند فراهم کند و در عین حال در یک محیط کنترل شده و ایمن باقی بماند. این تنها یکی از راه هایی است که واقعیت مجازی می تواند تأثیر مثبت واقعی بر جامعه داشته باشد.

 واقعیت مجازی در سلامت روان

فناوری واقعیت مجازی در توریسم

تصور کنید که می توانید تعطیلات خود را قبل از رفتن امتحان کنید. این دقیقاً همان چیزی است که در  آینده می تواند داشته باشید. این صنعت در حال برداشتن اولین قدم ها است، تا شما در تورهای مجازی هتل ها، رستوران ها و مکان های گردشگری شرکت کنید.

توماس کوک در سال 2015 با یک سایت برای  استفاده از VR، با شعار تا قبل از پرواز سفر خود را امتحان کنید کار خود را آغاز کرد. پس از اینکه مردم نسخه 5 دقیقه ای تعطیلات را در VR امتحان کردند، 190 درصد افزایش رزرو در نیویورک مشاهده شد.

 واقعیت مجازی در توریسم

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Share on facebook
فیس بوک
Share on twitter
توئیتر
Share on linkedin
لینکدین
Share on whatsapp
واتس آپ
Share on telegram
تلگرام

هیچ نظری وجود ندارد